ARGANDE PROJESİ

2008 yılından bu yana UNDP ile geliştirilen ve dünyada hala benzeri yapılmamış bir sosyal sorumluluk projesi olan Argande, Güneydoğu Anadolu’daki kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ) ortaklığı ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (Sida) finansmanıyla Mayıs 2008’den bu yana uygulanmaktadır. Proje, “GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi”nin bir bölümü olarak, projeye dahil kadınlara sürdürülebilir geçim kaynağı oluşturmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında, Alex Akimoğlu, Banu Bora, Bihter Aida Pekin, Deniz Yeğin, Ezra&Tuba Çetin, Gamze Saraçoğlu, Günseli Türkay, Hakan Yıldırım, Mehtap Elaidi, Rana&Berna Canok, Rojin Aslı Polat, Özgür Masur ve Simay Bülbül’ün yanı sıra her sezon yeni eklenen tasarımcılar, oluşturdukları tasarımları Hatice Gökçe’nin koordinatörlüğünde sosyal sorumluluk çerçevesinde gönüllü olarak paylaşmaktadır.

Proje kapsamında Argande koleksiyonlarını üretmek üzere Batman ve Mardin’de kurulan atölyelerde 200’ü aşkın kadına istihdam sağlanmaktadır. İHKİB ve İTKİB’den alınan destek ile kadınlara konfeksiyon üretimi konusunda eğitim ve sertifika verilirken, proje dahilindeki kadınların tamamı; dönemsel çalışanlar dahil olmak üzere sigortalı olarak çalışmaktadır. Argande ürünleri Mudo’nun 17 mağazasında satışa sunulurken, bu ürünlerin satışından elde edilen tüm gelir projede çalışan kadınlara aktarılmaktadır.